SKOK do života, o.p.s.

Prohlášení o přístupnosti
Přeskočit menuMenu

Co se ve SKOKu děje?

Aneb takový náš malý informační blog...

Na skok do Madridu

Na skok do Madridu

21.11.2018

Abychom načerpali také nějaké zahraniční zkušenosti v oblasti poskytování podpory při rozhodování osobám s mentálním postižením, vyjeli jsme na konferenci do španělského Madridu, která se konala 15. 11. 2018. Vyrazily jsme ve složení Alena Nosková - profesionální podpůrce, Zuzana Juráňová - vedoucí podpory samostatného bydlení, Tereza Vašátková - vedoucí chráněného bydlení vila Julie a Vendula Hančovská - vedoucí chráněného bydlení vila Jana.

V krásném prostředí hotelu ILUNION PIO XII jsme si vyslechly společně s mnoha dalšími účastníky ze Španělska, Velké Británie, ČR, Slovenska, Lotyšska a Litvy závěrečné výstupy projektu IDEA 12 (www.idea12.eu). Statečně jsme se popraly s tlumočením do angličtiny a děkujeme Soně Holúbkové ze slovenské Agentúry podpornych služeb, že nám v případě hrozícího nedorozumění vždy ochotně překládala do slovenštiny.

Nadchla nás skutečnost, že hotové materiály byly na podnět anglické organizace Change people rovnou přeloženy do verze “easy to read”, která je díky jednoduchému jazyku, obrázkům a piktogramům snadno srozumitelná i lidem s mentálním postižením.

 

Hlavním cílem projektu IDEA 12 bylo přispět k posílení implementace článku 12 Úmluvy o právech osob s postižením za využití mezinárodní spolupráce zainteresovaných organizací i samotných lidí s postižením. Článek 12 zjednodušeně řečeno říká, že každý člověk má být subjektem práva a mít způsobilost právně jednat, přičemž má právo na využití veškeré potřebné podpory, kterou se signatářské státy Úmluvy zavazují poskytnout. Sem spadá zejména poskytování podpory v rozhodování, které se intenzivně věnujeme i u nás ve Skoku.

 

Využily jsme možnost aktivně se zapojit do zážitkového semináře, který na příběhu mladé ženy s postižením Matyldy vystěhované navzdory nesouhlasu do ústavního zařízení ukázal, jak je pro každého z nás důležité rozhodovat se samostatně a podle svých potřeb a přání. Společně s kolegy z organizací s celé Evropy jsme mohli zažít pocity bezmoci, frustrace a vzteku, ale i naděje, když se objevil někdo, kdo si vyslechl přání Matyldy a pomohl jí najít si bydlení s kamarády, potřebnou podporu, vrátit se do školy a znovu začít žít aktivní společenský život.

 

Načerpaly jsme spoustu pozitivní energie při rozhovorech s dalšími účastníky konference a znovu jsme se ujistily, že nejsme sami ve snahách o navrácení práv našim kamarádům s postižením. Pevně doufáme, že jsme se s dalšími účastníky konference neviděly naposledy a  ještě bude příležitost sdílet zkušenosti a vzájemně se podpořit v úsilí vrátit kompetence v rozhodování o vlastním životě těm, kterým patří.

 

Kromě konference jsme si stihly prohlédnout i nádherný Madrid, ochutnat místní speciality - čokoládu a koblihy churros, různé tapas, místní pivo. Překonali jsme ostych a za pomoci bloku, google překladače a dobré nálady jsme se nakonec v místním baru domluvily i španělsky. Barman se sice chtěl blíž seznámit s naší kamarádkou Vendulou, ale nemělo to budoucnost - on fandí Madridu a ona Barceloně :) Tak nám nezbylo než nasednout na letadlo a vrátit se o spoustu zkušeností a zážitků bohatší zpátky domů. Zůstaly nám jen ty nejkrásnější vzpomínky, a tak děkujeme, HOLA MADRID!

 

Inkluzivní vzdělávání o článku 12 zde:

https://www.idea12.eu/res/archive/001/000226.pdf?seek=1537173050

 

A ve verzi “easy to read” v angličtině:

https://www.idea12.eu/res/archive/001/000209.pdf?seek=1525979227

 

Příručka dobrých a slibných praktických postupů zde:

https://www.idea12.eu/res/archive/001/000229.pdf?seek=1537175094

 

Příručka k inkluzivnímu vzdělávacímu programu o článku 12 zde:

https://www.idea12.eu/res/archive/001/000232.pdf?seek=1538921926