Jeden kurz trvá 8 vyučovacích hodin a splňuje podmínky MPSV akreditace vzdělávacího kurzu pro soc. pracovníky a pracovníky v sociálních službách (číslo akreditace MPSV A2017/0117-SP/PC).
Součástí kurzu je minimum úspěšného pracovníka: sebeobsluha, výkon práce, bezpečnost, samostatný pohyb
Každý kurz zahrnuje pravidla efektivního tréninku dovedností, tj. systém realizace aktivit, motivace uživatelů, přizpůsobení prostředí a pomůcek a podpora pracovníků. Každý kurz obsahuje v dalším bloku praktické návody a postupy, jak trénovat jednotlivé dovednosti, a to, jak pro uživatele (formát easy to read plus fotografie), pokyny pro pracovníky.
Na konci kurzu obdrží každý účastník osvědčení.
Kurz odráží naše praktické zkušenosti, které máme s lidmi s mentálním postižením při poskytování služby sociální rehabilitace a dále při jejich zaměstnávání v našem sociálním podniku a v LADÍLNĚ (úklidová, šicí dílna, skartační práce, vazba a tisk absolventských prací).
Při tvorbě kurzů jsme vycházeli z mezinárodního projektu SKOK do Evropy, který jsme realizovali ve spolupráci s rakouskou organizací Atempo se sídlem v Grazu a se švédskou organizací Centre For Flexible Learning se sídlem v Söderhamnu. V rámci projektu vznikly manuály pro pracovníky a pro uživatele, které reflektují uvedená vzdělávací témata a jsou v rámci kurzů využívány a poskytnuty účastníkům jako metodická podpora.
OSNOVA KURZU EFEKTIVNÍHO TRÉNINKU DOVEDNOSTI
pro dospělé lidi s lehkým a středně těžkým mentálním postižením
1. BLOK – Efektivní trénink
Zaměřený na pochopení specifik mentálního postižení a následné vytvoření časových, prostorových podmínek, volbu metod nácviku.
1.1. Specifika lehkého a středně těžkého mentálního postižení – paměť, myšlení, pozornost, soustředění, řeč.
1.2. Srozumitelné texty, srozumitelná komunikace – jak přizpůsobit řeč a pomůcky tak, aby byly srozumitelné.
1.3. Systém tréninku – čas, frekvence, opakování, pomůcky, prostředí, pracovníci, skupinová práce a individuální práce. Ukázky dokumentace.
1.4. Motivace – individuální, skupinová, hmotná, nehmotná, hodnocení.
1.5. Přiměřená podpora – způsoby a stupně poskytování podpory až pomoci
2. BLOK – Domácí práce
Seznámení s manuálem pro uživatele a pro pracovníky, seznámení s jednotlivými postupy nácviku.
2.1. Seznámení s jednotlivými postupy – prolistování manuálu, vysvětlení provázaností mezi postupy, úkolovými listy a instrukcemi pro pracovníky.
2.2. Podrobné seznámení s vybranými postupy
2.3. Praktická ukázka realizace
Závěrečný test a předání osvědčení